Engelli Çocuğu Olan Çalışan Kadınların Hakları

Engelliği çocuğu olan çalışan kadınların faydalandıkları indirimler ve haklar nelerdir? Kadınların çalışma hayatlarında bu haklardan ve indirimlerden nasıl yararlanabildikleri haberi...

Engelli Çocuğu Olan Çalışan Kadınların Hakları

Engelli Çocuğu Olan Çalışan Kadınların İndirim ve Hakları

Engelli çocuğu olan çalışan kadınların çalıştıkları kamu ve özel sektörde birbirinden farklı hakları bulunmaktadır. Bu hakları iki ana başlık altında toplanmaktadır. Gelir vergisi indirimi ve Nöbet muafiyeti ve izin hakkı bu başlıkları oluşturmaktadır.

Gelir Vergisi İndirim Hakları

Kamu, özel sektör ve serbest çalışan engelli çocuk anneleri gelir vergisi indiriminden faydalanmaktadırlar. Eğer engelli çocuğun engel oranı ile ilgili bir değişiklik olursa bunu ilgili vergi dairesine bildirimi gerekmektedir. Çocuğa verilen engelli raporu süreli rapor ise, raporu her yenilendiğinde bunu ilgili vergi dairesine ibrazı gerekmektedir. Bu kapsamdan emekliler faydalanamazlar. Ancak emekli olduktan sonra serbest olarak çalışanlar gelir vergisi indiriminden yararlanabilirler.

Nöbet Muafiyeti ve İzin Hakkı

Kamu kuruluşlarında çalışan engelli çocuk anneleri ve babaları nöbet ve fazla mesaiden muaftırlar. Genel Kurmay Sağlık Komutanlığı bakıma muhtaç bir yakını olan personele ve engelli çocuğu olan personele günlük izinlerinde kolaylık sağlanması adına bir emir yayınlamıştır. TSK da görev yapıp engelli çocuğu bulunan sivil memur veya muvazzaf askere Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliğinde Haziran 2013 te yaptıkları değişiklikle nöbet muafiyeti getirilmiştir. 

Engelli Çocuğu Olan Çalışan Kadınlara Erken Emeklilik

Başkasının bakımına muhtaç engelli çocuğu olan çalışan kadınların erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. Bu durumda çalışan kadının çalıştığı toplam süresi %25 arttırılmaktadır. Bu doğrultuda kişinin isteğe bağlı olarak erken emekliliği sağlanmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.