Engelli Maaşında Baraj Kalkıyor !

Engellilerin kangren olan sorunlarından birisine daha neşter vuruldu. Engelli Hakları Federasyonu Teşkilatlandırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Dünya Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap, federasyon olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler neticesinde engelli maaşı alan 122bin engelliyi para cezasından kurtardıklarını söyledi.

Engelli Maaşında Baraj Kalkıyor !

Engelli Maaşında Baraj Kalkıyor !

Engellilerin kangren olan sorunlarından birisine daha neşter vuruldu. Engelli Hakları Federasyonu Teşkilatlandırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Dünya Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap, federasyon olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler neticesinde engelli maaşı alan 122bin engelliyi para cezasından kurtardıklarını söyledi. Kassap ayrıca, yapılan görüşmelerin ardından, bakanlığın yeni bir düzenleme yaptığını ve bu düzenlemede gelir düzeyine bakılmaksızın her engelliye maaş verileceğini açıkladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli maaşlarında yeni bir düzenlemeye gidiyor. Tüm engellileri yakından ilgilendiren yasayla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmalarını sürdürürken, engelliler müjdeli haber bekliyor.

Engelli Hakları Federasyonu Teşkilatlandırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Dünya Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap, ailesinde sigortalı ya da Bağ-Kur'lu bulunan engelliden, almış olduğu maaşların %50 faizi ile birlikte geri istendiğini açıkladı. Bu durumu düzeltmek için federasyon olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüştüklerini belirten Kassap, görüşmelerin olumlu sonuçlandığını ve ailesinde sigortalı yada Bağ-Kur'lu varken maaş alan engellilerin 1 defalığına affedildiğini söyledi.

Her Engellinin Bir Maaşı Olacak

Kassap ayrıca Engelli Hakları Federasyonu olarak yapmış oldukları görüşmeler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın engelli maaşlarında düzenlemeye gittiğini açıkladı. Şuanda bakanlığın gelir düzeyi ne olursa olsun, her engellinin bir maaşı olması için çalıştığını belirten Halis Kassap, bu çalışmanın birkaç ay içinde yasalaşıp yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi. Böylece her engellinin bir maaşı olacağını belirten Kassap, ''Örneğin 4 kişilik bir ailede baba çalışıyor diye, engelli çocuğuna  maaş bağlanması yasal sayılmıyordu. Bu nedenle engelli kişiler yine ailelerinin üzerinde adeta büyük bir yük gibi kalıyordu. İşte bu yasa çıktığında, bir kişi engelli olduğunu kanıtlarsaisterse ailesi çok zengin olsun, yine de o engelliye maaş bağlanacak'' dedi.

Şube Başvurularını Değerlendiriyoruz

Dünya Sakatlar Derneği olarak diğer illere de şube vermeye başladıklarını belirten Halis Kassap, Ocak ayında Gaziantep ve İstanbul'a şube açtıklarını belirtti. Dünya Sakatlar Derneği'ne şube açarken çok hassas davrandıklarını kaydeden Başkan Kassap, ''Ocak ayında Gaziantep ve İstanbul'a şube açtık. Şuanda Türkiye genelinden şube açmak için hazırda bekleyen 36 müracaat var. Yapılan bu başvuruları değerlendirmeye aldık. Değişik illerde tabelamız olsun diye kimseye derneğimizin şubesini vermek istemiyoruz. Gerçekten engelli sorunlarını çözebilecek, engellileri rehabilite edebilecek, engellileri topluma kazandırabilecek kişilere derneğimizin şubesini vermek istiyoruz.'' diye konuştu.

Engelli Sorunlarını Çözmek İçin Varız

Dernek diğer illere şube açma konusunda aceleci davranmadıklarını belirten Halis Kassap, ''Diyarbakır, Van, Sivas, Samsun, Trabzon, Ankara, Eskişehir, Bursa ve İzmir gibi önemli illerimizde alt yapı çalışmalarımız devam ediyor.. Uygun gördüğümüz yerlere ölçerek ve tartarak şubeler açmayı planlıyoruz. Dünya Sakatlar Derneği olarak ülkede yaşanan tüm engelli sorunlarını federasyonumuz ile birlikte takip ederek çözmeyi planlıyoruz.  Planlamakta kalmıyoruz çok yeni bir dernek olmamıza rağmen, ülkemizde yaşanan engellileriilgilendiren oldukça önemlikonularda söz sahibi olarak devreye giriyor, engellilerin günlük hayatta yaşamış oldukları sorunların çözümü noktasında çalışmalar yürütüyoruz.'' diye konuştu


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.