Engellilere Araç Alımlarında ÖTV İndirimi

Engellilere araç alımlarında uygulanan indirimler. Engelliler hangi araçları alabilir?

Engellilere Araç Alımlarında ÖTV İndirimi

2017 Yılında Engellilere Araç Alımlarında Uygulanan İndirimler

Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 7/2 A maddesine göre, kanuna ekli (II) sayılı listede (ek:8) bulunan kayıt ve tescile tabii mallardan; 87.03 ( motor silindir hacmi 1.600 mc³ 'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2800 mc³ 'ü aşanlar hariç), 87.11 G.T.İ.P. numaralarında bulunanların, engellilik yüzdesi %90 veya üzerinde olan engelli ve maluller tarafından 5 yılda bir olmak üzere sıfır araç alımlarında ÖTV'den muaf tutulmaktadırlar. Yani, 1.600 mc³ silindir hacmine kadar otomobil almaları halinde, 2.800 mc³ silindir hacmine kadar kamyonet veya minibüs alımlarında %90 ve üzeri engelliler ÖTV ödemezler.

ÖTV İndiriminden Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler

%90 ve üzeri engellilerin yararlanabileceği ÖTV muafiyetinden yararlanabilecek şartlar bulunmaktadır. Araç alımlarında dikkat edilen ve alacağı aracın ÖTV indirimin yararlanıp yararlanmayacağını bilmesi gerekmektedir. Her engelliye tüm araçlarda ÖTV indirimi uygulanmamaktadır. Aşağıda detayı ile bulabilirsiniz.

Hangi Taşıtlar ÖTV İndiriminden Muaftır?

Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (II) sayılı listede bulunan kayıt ve tescile tabii taşıtlardan, sadece Türk Gümrük Tarife Cetvelinin;
  1. 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, 1.600 mc³ motor silindir hacminde veya altında otomobil, panelvan, pick-up, arazi aracı, ATV, station vagon ve bunlar gibi taşıtlar.
  2. 87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımak için kullanılan, 2.800 mc³ motor silindir hacminde veya altında Van, Panelvan, Pick-Up, ve bunlar gibi taşıtlar.
  3. 87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletler.
ÖTV indiriminden yararlanabilmektedirler.

ÖTV İndiriminden Yararlanarak Engelli Kaç Yılda Kaç Araç Alabilir?

Engelli kişi her beş yılda 1 araç alımında ÖTV indiriminden yararlanabilir. Buna istinaden taşıtın ÖTV indirimi ile alındığı tarihten itibaren beş yıl içerisinde bu indirim hakkında bir daha yararlanılamaz. 
Bu beş yıl süre içerisinde ÖTV'sini ödeyerek satışı yapılsa bile, ilk alış tarihinden itibaren toplamda 5 yıl süre dolmadığı takdirde yeniden ÖTV İndiriminden yararlanılamaz.

Engel Sebebinin Önemi ve Aracı Engelli Dışında Yakınlarının Kullanması?

Engelilik oranı %90 ve üzeri olduğu durumda, ''Özürlülük ölçütü, sınıflandırılması ve özürlülere verilecek sağlık kurulu hakkında yönetmelik'' gereğince yetkili sağlık kurumlarından alınan engelli sağlık kurulu raporu ile belgeleyen malul ve engelliler ÖTV indiriminden yararlanabilirler. Engel sebebinin önemi yoktur. İşitme, Görme, Konuşma veya Ortopedik  olabileceği gibi, zihinsel engelliler ve böbrek hastalarıda ÖTV indiriminden faydalanabilirler. ÖTV indiriminden yararlanabilmek için sıfır araç alımlarında malul ve engellilerin araçları bizzat kendileri kullanıp kullanamama şarına bakılmamaktadır. Bu bakımdan kendileride veya 2.dereceye kadar bir yakınlarıda kullanabilirler.

Araç Alımlarında Hangi Belgeler ile Nereye Başvurmalıyız

Yetkili Sağlık Kurumlarından alınmış engellinin derecesini belgeleyen raporun aslı veya noter onaylı bir kopyası ile birlikte sıfır aracın satın alınacağı bayiye başvurulması gerekmektedir. Bayiiye yapacakları başvuruya istinaden ÖTV den muaf sayılmaktadırlar.

ÖTV İndiriminden yararlanmak için faturanın engelli adına kesilmiş olması gerekmektedir. Aynı şekilde aracın evraklarıda engelli adına düzenlenmiş olmalıdır. ÖTV İndirim hakkından malul ve engelli dışında bir başkası yararlanamaz.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.