Engellilerin Ulaşımdaki İndirim Hakları

Engellilerin yurt içi ve yurt dışı ulaşımlarda indirim hakları nelerdir? Hangi firmalar engellilere özel tarifeler uygulamaktadır?

Engellilerin Ulaşımdaki İndirim Hakları

Şehir İçi Ulaşımı

Belediyeler engellilere ücretsiz ulaşım imkanı sunmaktadır. Engelliler sosyal yaşamlarını daha rahat sürdürebilmek için ücretsiz ulaşımı destekleyen belediyeler artık özellikle otobüslerinde engellinin rahat binip inebileceği sistemleride hizmete sunmaya başlamışlardır. Belediye otobüslerinin yanı sıra artık metrolar, trenler, tramvaylar da engellilere ücretsiz olup, engelli giriş çıkışlarına uygun hale getirilmektedir. Belediyelerin ücretsiz ulaşımından yararlanmak isteyen engelliler, engelli raporları ile birlikte başvuru merkezlerine başvurmaları gerekemektedir.

Deniz Otobüsleri ve TCDD

Devlet Demir Yolları' na ve Deniz Yolları na ait şehir içi ve şehir dışı seferlerden engelliler ücretsiz faydalanmaktadır. Engelli raporu ile birlikte bir kişi refakatçisi olacak şekilde ücretsiz seyahat edebilirler. Engelliler bu hizmetten ücretsiz yararlanmaları için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden ''Engelli Kimlik Kartı'' çıkarmaları gerekmektedir.

Şehirler Arası Otobüsler

Karayolları taşıma yönetmeliği 57. madde 11. fırka (21/08/2009 - 27326) sayılı yasaya göre engellilerin tüm şehirleri aras otobüslerde %30 indirim hakkı bulunmaktadır. %40 ve üzeri engelli raporu olan tüm engelliler bu indirimden yararlanabilir. Refakatçilerde indirim geçerli değildir. Eğer bir firmada indirim alamazsanız tutanak tutturup şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. Biletinizi indirimsiz alıp daha sonra raporunuzla birlikte BİMER e şikayet etme hakkınız da bulunmaktadır. Genel de bu otobüste bir engelliye indirim uyguladık kontejanımız doldu gibi bir ifade kullanılırsa bunu da şikayet etme hakkınız var, çünkü bu indirim belirli sayıda kişilere uygulanacak değil herkese uygulanacaktır. İnternetten alınan biletlerde indirim kampanyası uygulanmamaktadır.

Türk Hava Yolları

Thy'de engellilere %25 indirim uygulanmaktadır. Tekerlekli sandalye kullanıp hemde görme engeli olan kişiler tek başlarına seyahat hakkı bulunmadığı için yanında en az bir kişi refakatçisi olmak zorundadır. Ekonomik, promosyonlu ve internetten alınan biletlerde indirim uygulanmaz.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.