Rusya'yla İlişkilerde Yeni Dönem! Domates Dışında Tüm Ürünlerde Kısıtlamalar Kalkacak.

Erdoğan ve Putin zirvesinden müjde çıktı. Putin yaptığı açıklamada "Domates dışında ticari kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaştık. Vizelerdeki kısıtlamalar sürecek" dedi.

Rusya'yla İlişkilerde Yeni Dönem!  Domates Dışında Tüm Ürünlerde Kısıtlamalar Kalkacak.

Rusya'yla İlişkilerde Yeni Dönem!

Domates Dışında Tüm Ürünlerde Kısıtlamalar Kalkacak.

Erdoğan ve Putin zirvesinden müjde çıktı. Putin yaptığı açıklamada "Domates dışında ticari kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaştık. Vizelerdeki kısıtlamalar sürecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. Putin yaptığı açıklamada "Domates dışında ticari kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaştık. Pazarımızı sonsuza kadar Türk domatesine kapatmayacağız. Vizelerdeki kısıtlamalar sürecek" dedi.

PUTİN: NORMELLEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI

Sözü ilk olarak Putin aldı. Türkiye ile ilişkilerin normalleşme sürecinin tamamlandığını söyleyen Putin, "Ortak işbirliğine dönüyoruz" dedi.

"1 MİLYAR DOLARLIK ORTAK YATIRIM KONUSUNDA ANLAŞTIK"

İki ülke arasındaki ticaretin düşüşünü durdurduklarını da söyleyen Putin özetle şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki dönemde yeni hedeflerin belirlenmesi için iyi bir fırsat oldu. Türkiye Rusya için önemli ve perspektifli bir ortak oldu. Yakın geçmişte ilişkilerimiz bir dayanıklılık sınavından geçmiştiş. Artık ortak işbirliğine dönüyoruz. İlişkilerimizin normalleşme süreci tamamlanmıştır. İşbirliğimizin daha da güçlendirilmesine ortak bakıyoruz. Ticaretin güçlendirilmesi ve ticarette milli paraların kullanılması kararı aldık. Ticaretimizdeki düşüşü durdurabildik ve sene itibariyle artış kaydedilmiştir. Her iki taraftaan 110 milyar dolarlık bir anlaşma söz konusu. 1 milyar dolar tutarında ortak yatırım çalışmalarının tamamlanması konusunda anlaştık."

"İKİ TARAF ARASINDA ÇATIŞMAYI DURDURABİLDİK"

"Rusya Türkiye'ye doğalgaz, kömür ve petrol ihracatı yapmaktadır. Türk Akımı projesini görüştük. Bu proje kapsamında Karadeniz'den biri Türkiye üzerinden diğeri direkt Avrupa'ya olmak üzere iki hat taşınacaktır. Dolayısıyla Rus turistlerin Türkiye'de güvenliğinin sağlanması önemli durumdadır. Küresel ve bölgesel konuları görüştüğümüzde uluslararası terörizmle önem verdik. Bu konuda istihbarati ve askeri işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda anlaştık. Özellikle Suriye sorununu görüştük biz Sayın Erdoğan'la Suriye'de çözümün siyasi olduğu konusunda hemfikiriz. İki taraf arasında çatışmayı durdurabildik. Bugün Astana'da dördüncü kez görüşme yapılacaktır. Karadeniz Ekonomik İşbirliği'nin zirvesine ilişkin hazırlıkları görüştük. Zirve 22 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacaktır. Türk dostlarımıza verimli ve yapıcı konuşmaları için teşekkür ediyorum."

"RUS TURİSTLERİN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI KRİTİK ÖNEMDE"

Ekonomik alana odaklandık. Karşılıklı engellerin ve kısıtlamaların kaldırılması, yatırımın güçlendirilmesi ve ticaretimizde milli para biriminin kullanılması gibi kararları aldık. Önemlidir ki biz karşılıklı ticaretimizde düşüşü durdurabildik ve bu senenin ilk aylarında artış kaydedilmiştir. Karşılıklı hizmet ticareti ve anlaşmanın hazırlanmasının tamamlanması konusunda anlaştık. Bu da bizimi işbirliğimizin güçleneceği bir taraf.

"KISITLAMALARIN KALDIRILMASI İÇİN ANLAŞTIK"

Putin iki ülke arası ticaretteki kısıtlamalara yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:

"Kısıtlamaların kalkacağını bugün ilan edebiliriz. Bu yaptırımlara tabi olan tek ürün değil. Tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda mutabakata vardık. Bugün bunu ilan edebiliriz. Kısıtlamalar ve yaptırımlar konusunu her yönden ele aldık. Bunlar ekonomiyi zedeler ve üreticiyi olumsuz etkiler. Domates yaptırımlara tabi olan tek ürün değil. Daha başka birçok konuyla ilgili yaptırımlar uygulanıyordu biz de bunların kaldırılacağı konusunda mütabakata vardık. Türk dostlarımızdan şunu anlamalarını rica ettik, malum trajik olaylardan sonra hayat durmadı gelişmeye devam etti. Örneğin domates üretimiyle ilgili bunu ifade edebiliriz. Bizim üreticilerimiz büyük miktarlarda kredi aldılar. Bir üretim süreci söz konusu burada dolayısıyla bununla ilgili kısıtlamalar devam edecek. Vizelerde de devam edecek. Bunun da bizim emniyet güçleri arasındaki koordinenin yoğun olmasına bağlıdır.

"DOMATES DIŞINDA HER KONUDA MUTABIK KALINDI"

Domates dışında her konuda mutabık kalındığını söyleyen Erdoğan, "Şu anda bir geçiş süreci var. Bu arada ara formüller bulmak suretiyle süreci belirli bir zemine oturtacağız. Domates konusundaki soru işaretleri konusunda mutabık kalındı. Normalleşme sürecinin ötesine geçiyoruz" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.