Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı MERSİN' de Yapıldı

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık turizmi Daire Başkanı M. Ali Aydın öncülüğünde sağlık turizminin değerlendirme toplantısı yapıldı.

Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı MERSİN' de Yapıldı

Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı MERSİN' de Yapıldı

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde yapılan toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Mersin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz.Dr. Memnune Çamsarı, Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdar Deniz, Mersin Ünivesitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altunsu, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahattin Kabahasanoğlu ile diğer ilgililer katıldı.

Dünyada ve Türkiye'de sağlık turizminin durumu ve gelecek ile ilgili bir değerlendirme yapan Daire Başkanı Aydın, kamuda sağlık turizmini geliştirecek çalışmaların tamamlanma aşamasına Bakanlık tarafından gelindiğini açıkladı. Aydın'ın açıklamaları şu şekilde: '' Mevzuat düzenlemeleri bittikten sonra kamu sağlık tesisleri bakımından sağlık turizmi düzenli bir alt yapıya sahip olmuş olacak. 150 milyar dolarlık sağlık turizmi pasta payı günden güne daha büyümektedir. Türkiye'nin bu pasta payından aldığı pay ise 1,5-2 milyar dolar civarındadır. Yüksek potansiyelde bulunan bu pastadan aldığımız pay maalesef oldukça düşük görülmektedir''.

Türkiye'nni potansiyelini daha çok duyurmak için uluslararası fuarlara katıldıklarını aktaran Aydın: '' Bu katılımlarda aldığımız payı daha çok arttırma adına tanıtımlarda bulunmaktayız. Kamu olarak en büyük argümanımız yapımı devam eden ve tamamlanan şehir hastanelerimizdir. Mersin bu konuda oldukça şanslıdır. Ülkemizde açılan ilk entegre Şehir Hastanesinin Mersin'de açılması bunu desteklemektedir. Adana'da yapımı devam eden hastane önümüzdeki yıl hizmete girecektir. Mersin ve Adana bölge olarak 1,5 milyar insanın 1-4 saatlik uçuş mesafesinde bulunmaktadır. Gerek sahili, gerek yaylaları, gerekse nitelikli hasta yatakları ile sağlık turizmi açısından çok öenmli bir potansiyele sahiptir. Ancak en büyük eksikliğimiz tanıtımdır. Tanıtım eksiğinin yanı sıra hedef ülkelerin iyi belirlenmesi ve spesifik alanların ön plana çıkarılması gerekmektedir'' dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.