Devlet Demir Yollarından Engellilere sevindirici haber

Demir yolları yetkilileri şehir iç ve dış seferlerinde ayrıca hızlı trenlerde seyahat ücretsizdir diyor. “Ağır engelli” raporu olanların yanında refakatçisi olması kaidesiyle faydalanabilecekler.

Devlet Demir Yollarından Engellilere sevindirici haber

Ücretsiz seyahat için bilet alımlarında engelli raporu ya da engelli kimlik kartını göstermeniz yeterli olacak.

TCDD İçin İnternet ve Telefonla Bilet Alımlarında Ücretsiz Bilet Alımı İçin Yapılması Gerekenler:

Engelliler, internet ve telefonla şehirlerarası otobüs, havayolları ve trenle seyahat için bilet alımlarında ücretsiz/indirimli bilet alma haklarını kullanamıyorlardı. Bu konuda ilk düzenleme TCDD’den geldi. Artık engelli vatandaşlar internet ya da telefonla TCDD için ücretsiz bilet alabilmektedirler. Bunun için yapılması gereken şey; sisteme kayıt olmaktır. Trenle seyahat edenler, trene iniş ya da binişlerinde Gar Müdürlüğünde bu kaydı yaptırabilirler. Engelli bireyin kendisinin resmi çekileceğinden bireysel başvuru şarttır. Bu başvuruda işlem yapmak için engelli kimlik kartını ve nüfus kağıt fotokopilerini asılları ile birlikte göstermeleri gerekmektedir.

Gar görevlilerinin vereceği dilekçeyi doldurduğunuzda size bir numara verecekler. Bu numarayı engelli kimlik kartınıza yapıştıracaklar. Bu numara ile TCDD Sitesinden üye olabileceksiniz. Üyelik ile birlikte internet ya da telefonla biletlerinizi ücretsiz alabilecek, iade veya değişiklik yapabileceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; üç kez bileti alıp iptal ettirmeden yolculuk yapmayanlar için bu kolaylık iptal ediliyor. Gidemeyeceğinizde lütfen iptal işleminizi yaptırınız. Ankara dışındaki engelli vatandaşların kayıt işlemleri için, bulundukları illerdeki Gar Müdürlüklerinden bilgi alması gerekmektedir. Not: Bazı hızlı trenlerde tekerlekli sandalyeli yolcular için yemekli vagonlardan bilet verilmektedir. Bu durumda yemekli vagon için ilave ücret istenir. Bilet alımlarında sizden yemeyecek de olsanız yemek ücreti istediklerinde lütfen ödemeyin ve ilgili birimlere şikayet hakkınızı kullanın. Ücretsiz seyahat hakkı için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden alacağınız “Engelli Kimlik Kartı” geçerlidir. Ağır engelli ibareli raporu olanlar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden alacakları Refakatli Engelli Kimlik Kartı ile ücretsiz seyahat hakkından refakatçileri ile birlikte yararlanabilirler.
 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.